
Koiramessujen paras rotutoriosasto valittiin tänä vuonna yhteistyössä Hau-Hau Championin kanssa. Voittajan valinnassa painottuivat osaston hyvä ja rento tunnelma sekä tietysti sen ulkoasu ja visuaalisuus. Onnea Suomen Collieyhdistys ry! Palkinnon luovuttivat yhdessä Kennelliiton toiminnanjohtaja Pirjo Onza ja Hau-Hau Championin markkinointiasiantuntija Laura Honko.
Palkinto myös Kennelliiton hyvinvointineuvojilta
Suomen Collieyhdistys nappasi hieman ennen parhaan rotutoriosastopaikan voittoaan myös Kennelliiton hyvinvointineuvojien jakaman Kiva Koirakko -palkinnon. Koirien hyvinvointi on huomioitu Collieiden osastolla esimerkiksi pitämällä huolta ja ennakoimalla, että osastolla olevat koirat eivät rasitu messuhälyssä liikaa. Yhdistyksellä on tapahtumassa mukana 12 koiraa, jotka vaihtavat päivien aikana säännöllisesti vuoroja. Koiria osastolla on kerrallaan kaksi.

Rotutorilla on vuonna 2025 mukana yhteensä 31 rotujärjestöä. Rotutorilla esiintyvien koirarotujen esittelyjä pääsee kuulemaan viereisellä Kennelliiton infolavalla. Löydät sen ohjelman löydät tältä sivulta suodattamalla tapahtumapaikaksi ”Kennelliiton infolava”.
Paljon onnea voittajalle!
